Powrót na górę
× Home O nas Serwis - ogród Biuro obsługi nieruchomości Kwiaty jadalne Edukacja Aktualności Kontakt

Aktualności

Zapraszamy do lektury

Naszym klientom oferujemy nie tylko produkty i usługi, ale również fachową pomoc. Nieustannie szkolimy się, śledzimy trendy oraz techniki ogrodnicze stosowane w świecie, by móc zaproponować najnowocześniejsze rozwiązania. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami.

Sierpień w Ogrodzie

Sierpień w Ogrodzie

W sierpniu pamiętajmy o regularnym odchwaszczaniu i podlewaniu rabat kwiatowych. Usuwamy przekwitłe kwiatostany – dzięki temu prostemu zabiegowi  kwiaty będą lepiej kwitły. Przycinamy lawendę oraz  - jeśli posiadamy oczko wodne - rozrastające się rośliny wodne. Uwaga – to właśnie w tym miesiącu  zbieramy nasiona roślin do przyszłorocznego siewu.

 

To właśnie teraz powinniśmy znaleźć czas na  dzielenie  i przesadzanie bylin. Robimy to sukcesywnie przez cały miesiąc, przesadzając rośliny, które już przekwitły. Jedynie z dzieleniem piwonii lepiej poczekać na drugą połowę sierpnia. Dzięki temu zabiegowi rośliny będą miały odpowiednio dużo czasu, by się ukorzenić przed zimą.

Nie zapomnijmy zasilić nawozami wieloskładnikowymi kwiaty jednoroczne. Pamiętajmy, że możemy to robić jedynie do końca sierpnia, w kolejnych  miesiącach trzeba przestać nawozić byliny nawozami zawierającymi azot.

Sierpień to również czas na sadzenie siewek roślin dwuletnich (takie jak bratki, stokrotki, niezapominajki, malwy). Odwdzięczą nam się w następnym roku swym kwitnieniem.

Zaczyna się okres sadzenia roślin cebulowych. W sierpniu sadzimy zimowity i krokusy siewne, które swym kwiatostanem będą nas cieszyć jeszcze tej jesieni. Nie zapomnijmy o  sadzeniu roślin cebulowych, takich jak lilie i przebiśniegi (pierwsza połowa sierpnia), które zakwitną wczesna wiosną oraz narcyzy i szachownice (druga połowa miesiąca).

 

Przycinamy i sadzimy drzewa i krzewy

W sierpniu nie zapominajmy o przycinaniu żywopłotów – to ostatni miesiąc, w którym możemy to zrobić. W drugiej połowie sierpnia ostatni raz przycinamy również drzewa i krzewy iglaste (takie jak cyprysiki, cisy, jałowce, świerki, modrzewie). W drugiej połowie miesiąca możemy też rozpocząć przesadzanie drzew i krzewów iglastych oraz wiecznie zielonych. W sierpniu i wrześniu możemy rozmnażać iglaki przez sadzonki (ukorzeniamy jednoroczne wierzchołki pędów).

 

 

Zadbajmy o drzewa i krzewy owocowe

Pamiętajmy, by odpowiednio zadbać o nasze drzewa i krzewy owocowe.  Odwdzięczą nam się swoimi owocami. Musimy zabezpieczyć gałęzie obciążone owocami  przed ewentualnym złamaniem. Podeprzyjmy je  tyczkami, podwiążmy do grubszych konarów. Zabezpieczy to gałęzie przez łamaniem się. Po zbiorach przeprowadzamy cięcia prześwietlające wiśni, czereśni, grusz, śliw.

Gatunkom jabłoni i grusz dojrzewających pod koniec sierpnia lub we wrześniu, warto na początku miesiąca przyciąć gałęzie, by zapewnić lepszy dostęp światła dojrzewającym owocom. Identycznie  postępujemy z pędami winorośli.

Jeśli uprawiamy maliny, owocujące raz w roku, wycinamy wszystkie pędy, które owocowały w tym roku usuwając jednocześnie nadmiar młodych pędów.

 

 

Czas zbiorów warzyw i owoców

Sierpień to czas doskonałych  zbiorów wielu warzyw oraz ziół.  Na miejsce warzyw i ziół zebranych nie zapomnijmy posiać i posadzić rośliny, które dadzą plony jesienią oraz wczesną wiosną (np. sałata masłowa, szpinak, koper, rzodkiew, kalarepa, jarmuż).                                                                                  W tym miesiącu sadzimy lub przesadzamy na nowe miejsce truskawki. Pamiętajmy, że zabieg przesadzania truskawek powinniśmy powtarza co 3-4 lata. Uwaga – nie należy sadzić truskawek,         w miejscach, gdzie poprzednio rosły pomidory.

 

Jak należy podlewać rośliny w ogrodzie?

Aby ogród był piękny trzeba poznać dokładnie potrzeby każdej z roślin, a następnie dobrać do nich odpowiedni sposób podlewania. Lepiej podlewać rzadziej, ale obficiej oraz małymi porcjami tak, aby  woda powoli wsiąkała w podłoże. Należy jednak unikać zraszania liści. Na pozostawionych na noc mokrych liściach mogą się bowiem szybko rozwinąć choroby grzybowe. Z kolei zraszanie liści wystawionych na słońce grozi ich poparzeniem. Rośliny zatem możemy podlewać wieczorem, po zachodzie słońca, lub wczesnym rankiem. Nie dopuszczajmy  do zalegania wody w podłożu. Zalane korzenie roślin bardzo szybko gniją i roślina nam zmarnieje.

Każdą z roślin należy podlewać 3-4 razy. Pierwsze podlewanie ma na celu jedynie przerwanie napięcia powierzchniowego, dlatego podlewamy roślinę drobnym strumieniem, około 2-3 sekundy. Roślina dzięki temu nie przeżyje szoku termicznego.  Po wchłonięciu wody podlewamy roślinę jeszcze z 2, 3 razy, czekając, by za każdym razem woda wchłonęła się.

Przejdźmy do podlewania trawnika, które jest szczególnie uciążliwe. Ponieważ trawa nie ma długich korzeni to trzeba ją podlewać systematycznie i bardzo precyzyjnie – na całej powierzchni. Jeśli  choć kawałek trawnika nie podlejemy, ten szybko zżółknie. Pamiętajmy, że w sezonie trawnik potrzebuje dziennie 4-5 l wody na 1 m2. Najlepszym rozwiązaniem dla trawnika będą zraszacze statyczne, pulsacyjne lub wahadłowe.