Powrót na górę
× Home O nas Serwis - ogród Biuro obsługi nieruchomości Kwiaty jadalne Edukacja Aktualności Kontakt

Aktualności

Zapraszamy do lektury

Naszym klientom oferujemy nie tylko produkty i usługi, ale również fachową pomoc. Nieustannie szkolimy się, śledzimy trendy oraz techniki ogrodnicze stosowane w świecie, by móc zaproponować najnowocześniejsze rozwiązania. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami.

Październik w ogrodzie.

Październik w ogrodzie.

 

Październik w ogrodzie to pracowity czas na przygotowanie ogrodu do zimy. To najlepszy czas na sadzenie większości drzew i krzewów liściastych – zarówno owocowych, jak i ozdobnych. Pamiętajmy, by kupić i posadzić rośliny pozbawione liści. Zanim posadzimy roślinę do gruntu pamiętajmy, by  pod korzenie podsypać trochę kompostu lub ziemi ogrodniczej. Po posadzeniu drzewka musimy je starannie podlać.

 

Jeśli nie możemy takiej rośliny z odkrytymi korzeniami od razu posadzić, należy ją zadołować, by w taki sposób dotrwała do momentu posadzenia w wybranym  miejscu ogrodu.  Wykopujemy płytki dołek, zagłębiamy korzenie kupionych roślin, przysypujemy je ziemią i mocno podlewamy.

 

Nie zapomnijmy zadbać o trawnik. W październiku jeszcze przynajmniej dwa razy kosimy trawnik, a jeśli jest sucho, powinniśmy go podlać. Po skoszeniu możemy rozłożyć na trawniku cieniutką warstwę kompostu przesianego przez siatkę o oczkach średnicy 1 cm. Usuwamy również opadające z drzew i krzewów liście.

 

W tym miesiącu sadzimy róże. Do zimy zdążą się ukorzenić.  Dla róż najlepsze są miejsca osłonięte od wiatru oraz słoneczne. Nie zapomnijmy jednak miejsca pod sadzenie róż odpowiednio przygotować. Powinniśmy głęboko (na ok. 40 cm) przekopać ziemię oraz wymieszać ją z odpowiednim nawozem (dla róż wg dawkowania na opakowaniu) lub kompostem. Krzewy różane możemy sadzić po dwóch tygodniach. Po posadzeniu rośliny należy obsypać kopczykiem ziemi wysokości około 20 cm.

 

Październik to czas na  jesienne nawożenie. Możemy użyć kompostu lub nawozów - fosforowych i potasowych. Pamiętajmy jednak by nie stosować  nawozów azotowych, gdyż przedłużają one okres wegetacji drzew i krzewów . Może to spowodować zdrewnienie pędów lub przemarznięcie roślin.  Nawozy rozkładamy koliście wokół drzew i krzewów i płytko mieszamy z ziemią. 

 

Rośliny ciepłolubne, mało odporne na mróz, zabezpieczmy na zimę obsypując nasady pędów ziemią lub korą (kopczykowanie). Dzięki takiemu zabezpieczeniu, nawet jeśli zimą przemarzną pędy rośliny, to wiosną odbije ona  z dolnych, okrytych kopczykiem części.

Do połowy października sadzimy: cebule czosnków ozdobnych, kosaćców cebulowych, cebulic, szafirków, śniedków, przebiśniegów, tulipanów, lilii, bulwki krokusów. Nie zapomnijmy później by przykryć  miejsca sadzenia 2–4 centymetrową warstwą kory lub torfu

Wykopujemy cebule roślin niezimujących w gruncie, po pierwszych przymrozkach wykopujemy begonie bulwiaste, dalie i pacioreczniki. Pędy przycinamy pozostawiając 10–15 cm. Karpy dalii układamy przyciętymi pędami w dół tak, aby wypłynął z nich sok. Gdy przeschną, karpy umieszczamy w skrzynkach i przysypujemy torfem lub korą. Przechowujemy je w chłodnych i ciemnych pomieszczeniach lub w piwnicy. Podobnie przechowujemy karpy pacioreczników i bulwy begonii.

Październik to doskonała pora na dzielenie i sadzenie bylin. Możemy posadzić konwalie, wybierając dla nich miejsce półcieniste bądź zacienione, na przykład pod drzewami. Kłącza konwalii sadzi się 2 cm pod ziemią w rzędach oddalonych od siebie o 20–25 cm, w odstępach w rzędzie 3–4 cm.

 

Możemy posadzić również wiele roślin jednorocznych, dzięki temu nasz ogród  wczesną wiosna nam zakwitnie. Siewki, które pojawią się jeszcze przed zimą okrywamy gałązkami roślin iglastych.

  

Pamiętajmy by w październiku przenieść z balkonów i tarasów rośliny doniczkowe wystawione na okres letni. Rośliny te nie przeżyją zimy poza mieszkaniem.

 

W ogrodzie miejsca, na których rosły rośliny jednoroczne, należy oczyścić i przygotować na przyszły rok. Wykopujemy rośliny jednoroczne, usuwamy chwasty, spulchniamy i nawozimy ziemię, najlepiej nawozem organicznym.

 

Pamiętajmy, że jesienią nie zasilamy gleby nawozami azotowymi.

 

Jeśli mamy staw lub oczko wodne musimy zacząć przygotowywać je do zimy. Przycinamy zwiędnięte pędy roślin, dno małych zbiorników oczyszczamy z mułu. Powinniśmy wymienić  przed zimą część wody oraz rozciągamy nad powierzchnią stawu siatkę, która zatrzyma opadające z drzew liście. Jeśli będą przymrozki, powinniśmy część roślin opuścić w koszach na dno stawu. Jeśli nasze oczko wodne ma mniej niż 1 m głębokości, umieśćmy rośliny w pojemnikach z wodą i przenieśmy do domu.