Lipiec to okres wegetacyjny – dlatego drzewa, krzewy i rośliny zielne należy systematycznie podlewać. Podczas upałów kwiaty w doniczkach można podlewać nawet dwa razy dziennie. Kwitnące rośliny potrzebują wielu substancji odżywczych. Nawozimy te, które są teraz w pełni kwitnienia, i te, które zaczynają kwitnąć. Nie zapomnijmy usuwać przekwitłych kwiatów – w taki sposób pobudzamy je do tworzenia nowych pąków.
Do najważniejszych prac w ogrodzie w lipcu należy podlewanie, usuwanie chwastów, nawożenie i usuwanie przekwitłych kwiatów. W miejscach oczyszczonych z chwastów warto rozłożyć 5-centymetrową warstwę ściółki (na przykład mieloną korę), dzięki czemu zmniejszy się parowanie wody z gleby i utrudni rozwój chwastów.
Z róż usuwamy przekwitłe kwiatostany oraz zasilamy odpowiednim nawozem (dla róż). Od połowy lipca można rozpocząć szczepienie. Jako podkładkę najczęściej stosuje się różę dziką i różę wielokwiatową.
Przynajmniej raz w miesiącu należy delikatnie przystrzyc żywopłoty. Przycinamy młode pędy na jednakowej wysokości, skracając je przynajmniej o połowę. Najlepiej ciąć żywopłot przy pochmurnej pogodzie – mamy wówczas gwarancję, że słońce nie poparzy świeżo odsłoniętych liści.
Przesadzamy i dzielimy przez podział byliny skalne i rośliny okrywowe kwitnące wiosną. Można także dzielić wysokie byliny kwitnące latem, ale aby rośliny dobrze zniosły ten zabieg, po przekwitnięciu należy przyciąć im pędy. Po dwóch tygodniach byliny wykopujemy i dzielimy w ten sposób, aby każda część miała zdrowy i dobrze rozwinięty system korzeniowy.
Na początku lipca kończymy wykopywanie cebul tulipanów, czosnków ozdobnych, iksji, iksjolirionu, kamasji, narcyzów, obrazków, psizębu, szafirków, śniedków, zimowitów. Rozkładamy je w przewiewnym, suchym i ciepłym pomieszczeniu, a po 2–3 tygodniach czyścimy i umieszczamy w przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze 17–20 st. C.
W stawie czy oczku wodnym należy uzupełniać wodę, która wyparowała. Jednak róbmy to etapami, by zbyt nie obniżyć temperatury wody w oczku wodnym.
W upalne dni problemem może stać się niedobór tlenu w stawie. Wodę możemy napowietrzyć instalując małą kaskadę, wodotrysk lub pompę. Rozwijające się w wodzie glony regularnie usuwamy wyławiając je czerpakiem lub długim kijem.
W lipcu możemy sadzić i przesadzać rośliny wodne. Regularnie usuwamy przekwitłe i zwiędłe kwiaty. W upalne dni konieczne jest podlewanie roślin posadzonych nad brzegiem zbiornika.
W lipcu nie wolno zapominać o codziennym podlewaniu trawnika! Należy też regularnie kosić (co 7–10 dni). Pamiętajmy jednak, by podczas upalnego lata nie strzyc zbyt nisko trawy, gdyż wyższa trawa po prostu zacienia glebę, która w mniejszym stopniu ulega wysuszeniu. Trawnik raz w miesiącu należy zasilić nawozem.
Pryzmę kompostową uzupełniamy resztkami organicznymi z gospodarstwa domowego oraz roślinnymi odpadkami za wyjątkiem tych z oznakami chorób. Pamiętajmy, że pryzma powinna być stale lekko wilgotna.