Powrót na górę
× Home O nas Serwis - ogród Biuro obsługi nieruchomości Kwiaty jadalne Edukacja Aktualności Kontakt

Aktualności

Zapraszamy do lektury

Naszym klientom oferujemy nie tylko produkty i usługi, ale również fachową pomoc. Nieustannie szkolimy się, śledzimy trendy oraz techniki ogrodnicze stosowane w świecie, by móc zaproponować najnowocześniejsze rozwiązania. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami.

Maj w ogrodzie!

Maj w ogrodzie!

W maju w ogrodzie jest bardzo dużo pracy. To miesiąc intensywnych prac w ogrodzie, ale na efekty nie będziemy musieli długo czekać! Pamiętajmy jednak o tzw. zimnych ogrodnikach (12-14 maja) – po tym terminie w naszym klimacie nie powinny już występować przymrozki i można wysadzać do gruntu rośliny.

 

W maju przycinamy krzewy, które kwitły przed wypuszczeniem liści, np. forsycje, wierzby, wczesne tawuły. Skracamy pędy różom, tnąc je na wysokości 30-40 cm. Usuwamy przemarznięte i chore pędy.

Rozgarniamy kopczyki ziemi zabezpieczające przed mrozem i nawozimy rośliny nawozem wieloskładnikowym, który płytko mieszamy z ziemią.

Sprawdzamy, czy na iglakach nie ma przędziorków, tarczników i innych szkodników. W razie potrzeby opryskujemy je.

 

 

Trawę kosimy raz w tygodniu, w razie suszy podlewamy, najlepiej rano, gdy trawa nie jest zbyt nagrzana.

Możemy wysiewać do gruntu wiele gatunków bylin, np. złocienie, rudbekie, goździki. Rozsadę pod koniec lata lub na wiosnę wysadzimy na miejsca stałe. Wysadzamy również bulwy i karpy dalii, pacioreczników i mieczyków.

 

 

Gdy zaczynają pękać pąki drzew, przeprowadzamy pierwsze opryski przeciwko chorobom grzybowym, np. parchowi, plamistościom i rdzom.

Młode drzewka i krzewy zasilamy nawozem azotowym. Stosujemy 10-15 dag nawozu na 1 m2 podłoża. Rozsypujemy go w obrębie korony i mieszamy z ziemią.

Jeśli w ogrodzie mamy oczko wodne, musimy czuwać nad klarownością wody. Glony wyławiamy siatką lub stosujemy preparaty chemiczne. Powinniśmy również zadbać o natlenienie wody, dlatego jak najczęściej puszczajmy fontanny i kaskady.

 

Podlewamy i odchwaszczamy zagony. Siejemy marchew, pietruszkę i buraki na zbiór jesienny i przerywamy siewki wyrosłe z siewów kwietniowych.

Gdy minie niebezpieczeństwo wystąpienia przymrozków (po tzw. zimnych ogrodnikach), sadzimy rozsadę pomidorów i papryki.

Wysadzamy również rozsady selera i warzyw kapustnych. W połowie maja siejemy ogórki, natomiast pod koniec maja wysadzamy ich rozsadę. Aż do lipca – co dwa tygodnie - siejemy fasolę szparagową i koper.