Powrót na górę
× Home O nas Serwis - ogród Biuro obsługi nieruchomości Kwiaty jadalne Edukacja Aktualności Kontakt

Aktualności

Zapraszamy do lektury

Naszym klientom oferujemy nie tylko produkty i usługi, ale również fachową pomoc. Nieustannie szkolimy się, śledzimy trendy oraz techniki ogrodnicze stosowane w świecie, by móc zaproponować najnowocześniejsze rozwiązania. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami.

Listopad w ogrodzie

Listopad w ogrodzie

 

Listopad to czas, w którym nasz ogród przygotowujemy do zimowej drzemki. Ostatecznie porządkujemy rabaty i zgrabiamy opadłe liście które przenosimy na kompost. Jedynie liście opadłe z drzew owocowych ze względu na ewentualne stanowienie źródła chorób grzybowych palimy lub wyrzucamy jako odpady zielone. Jeśli nie ma jeszcze mroźnej pogody, można przerzucić pryzmę kompostową, rozrzucić obornik lub przekopać nawozy zielone. Tunele foliowe i szklarnie również porządkujemy w tym miesiącu. Usuwamy resztki roślinne oraz przeprowadzamy prace konserwacyjne.

 

Trawnik kosimy dopóki rośnie trawa. Jeśli październik był ciepły, tak jak w tym roku, to możemy to robić jeszcze na początku listopada. Grabimy liście, które spadły z drzew i krzewów. Nie zostawiajmy ich na trawniku, bowiem stworzą wtedy nieprzepuszczalną dla powietrza warstwę, co sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej i innych chorób grzybowych.

 

W tym miesiącu przygotowujemy glebę pod wiosenne nasadzenia, porządkujemy ogród, regularnie zgrabiamy pierwsze opadłe liście oraz … obficie podlewamy drzewa i krzewy przed zimowym spoczynkiem!  Drzewa i krzewy, którym teraz dostarczymy sporo wody  zdecydowanie lepiej przetrwają zimę. Szczególnie trzeba zadbać o nawodnienie w przypadku krzewów zimozielonych liściastych i iglastych! Podczas słonecznych, mroźnych dni są narażone na przesychanie bo ogrzane słońcem pędy wyparowują wodę a korzenie nie mogą pobierać jej z zamarzniętego gruntu. Obficie podlane późną jesienią łatwiej przezimują.

 

Pamiętajmy również, by zrobić przegląd gałęzi i koron drzew - resztki owoców oraz zimujące w nich szkodniki należy zebrać i zniszczyć.

 

Zacznijmy zabezpieczać rośliny przed mrozem! Wokół pni drzew i krzewów tworzymy kopczyki z ziemi. Wyższe rośliny otulamy matami z tektury lub słomy (nigdy folią !) lub kołderkami z białej agrowłókniny. Materiał ten można kupić w marketach ogólnobudowlanych i sklepach ogrodniczych. Pamiętajmy, że do otulania roślin służy tkanina biała, która przepuszcza światło i wilgoć, natomiast czarna służy do tego aby zapobiegać rozwojowi chwastów!          

 

Zabezpieczmy również rośliny w pojemnikach. Możemy zabrać je do domu a niektóre, bardziej wytrzymałe, po zabezpieczeniu możemy zostawić w ogrodzie. Pojemnik takiej rośliny osłaniamy szczelnie styropianem, trocinami lub możemy roślinę wraz pojemnikiem zakopcować w ogrodzie. Zacznijmy zabezpieczać przed zimą również urządzenia ogrodnicze i meble ogrodowe.

 

Teraz możemy wykonać ostatnie cięcia pielęgnacyjne. Pod koniec listopada przycinamy  powojniki (za wyjątkiem tych, które kwitną na przełomie kwietnia i maja). Na ten miesiąc przypada też ostatni termin na przekopanie ogródka. Jeżeli listopad jest łagodny i gleba nie zamarzła, można jeszcze sadzić odporne na mróz drzewa i krzewy owocowe oraz ozdobne. Można sadzić również byliny ale przycinać je należy dopiero na wiosnę!

 

Krzewy iglaste o pokroju kolumnowym zabezpieczmy przed deformacją i rozłamywaniem pod ciężarem zalegającego na nich śniegu. obwiązujemy je sznurkiem lub owijamy elastyczną siatką. Krzewy iglaste wrażliwe na mrozy owijamy agrowłóknina, grubym papierem lub chochołem ze słomy.

 

Właśnie teraz warto przekopać ziemię. Dzięki temu w zimie wymarzną szkodniki wydobyte na powierzchnię a wiosną odpady lepiej wnikną w głąb gleby. Zaleca się pozostawienie gleby w ostrej skibie co oznacza poprzestanie na przekopaniu bez wyrównywania powierzchni. Takie postępowanie spowoduje zmagazynowanie większej ilości wody i poprawę struktury gleby.

 

Zacznijmy ściółkować powierzchnię wokół pni 5-centymetrową warstwą torfu, suchych liści lub kory. Wykopujmy cebulki kwiatowe roślin nie zimujących w gruncie np. mieczyków, dalii, acidantery, pacioreczników, tygrysówki czy kroksomii. Rośliny wrażliwe na mróz należy zabezpieczyć przed mrozem; lilie, jukki, hibiskusy ogrodowe, różaneczniki, azalie czy bambusy przykryć gałązkami świerkowymi lub słomą, róże okopcować.

 

Szczególnej troski wymagają niektóre rośliny owocujące - brzoskwinie, morele, winorośl czy jeżyna bezkolcowa.

 

Pora też zabezpieczyć oczko wodne a grzybienie uprawiane w koszach wyjąć ze sadzawki i ustawić w wodzie w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem. W oczku wodym lub stawie umieszczamy pływaki i sztuczne przeręble aby woda nie zamarzła.

 

W listopadzie zbieramy ostatnie warzywa korzeniowe (skorzonerę, pietruszkę, marchew, seler), warzywa kapustne (kapustę, kalafior, brukselkę) i pory. Możemy jeszcze pozostawić na grządkach jarmuż i pasternak, salsefię – te warzywa są bardziej wytrzymałe na niską temperaturę. Po zbiorze warzyw oczyszczamy grządki  z resztek roślinnych (przeznaczmy je na kompost) i ewentualnie dokładnie przekopujemy, pozostawiając glebę w tzw. ostrej skibie (przekopanej ziemi nie kruszy się i nie grabi – zostaje w bryłach, na które będą działać mróz i wiatr – to poprawi jej strukturę).Kończymy zbiory orzechów włoskich i laskowych. W listopadzie można zbierać owoce z krzewów takich jak dzika róża, tarnina czy głóg.  W suche i słoneczne dni zbieramy nasiona roślin jednorocznych.

 

Można jeszcze wysiewać jeszcze do gruntu marchew, pietruszkę, pasternak, koper, szpinak i rabarbar na wczesnowiosenny zbiór. Można też sadzić czosnek ozimy. Jeżeli zima jest bezśnieżna to zagony z siewami jesiennymi okrywamy słomą, liści lub gałązkami z igliwiem.