Powrót na górę
× Home O nas Serwis - ogród Biuro obsługi nieruchomości Kwiaty jadalne Edukacja Aktualności Kontakt

Aktualności

Zapraszamy do lektury

Naszym klientom oferujemy nie tylko produkty i usługi, ale również fachową pomoc. Nieustannie szkolimy się, śledzimy trendy oraz techniki ogrodnicze stosowane w świecie, by móc zaproponować najnowocześniejsze rozwiązania. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami.

Czerwiec w ogrodzie

Czerwiec w ogrodzie

Przysłowie głosi: "Czerwiec temu się zieleni, kto do pracy się nie leni" Jest to pracowity miesiąc dla ogrodników, ale też bardzo przyjemny i ciepły.

 

Czerwiec to miesiąc róż, dlatego w tym miesiącu szczególnie zadbajmy o nie.

Zgodnie z przysłowiem w czerwcu w ogrodzie mamy wiele pracy. To doskonały okres na wysiew roślin dwuletnich i bylin.  Przycinamy krzewy kwitnące wiosną (żarnowce, jaśminowce czy też wczesne tawuły). Usuwamy przekwitnięte kwiatostany lilaków (bzu), róż i bylin. Przywiązujemy rośliny do podpór, usuwamy chwasty z rabat i spulchniamy glebę.

Wykopujemy cebule roślin wiosennych . Oddzielamy cebulki potomne, które zakwitną nam za około dwa lata, nawozimy rośliny zgodnie z ich wymaganiami. Przygotowujemy się do cięcia bylin które właśnie przekwity.

Teraz jest czas na drugie formowanie bukszpanów oraz formujemy żywopłoty z krzewów liściastych.

Nie zapomnijmy przyciąć  po przekwitnięciu rośliny skalne (żagwin, gęsiówka, smagliczka), aby ładnie się rozkrzewiły. Usuwamy przekwitnięte kwiatostany różaneczników, jeśli tego nie zrobiliśmy w maju

Obserwujemy, czy nie wystąpiły choroby lub szkodniki (głównie na różach).

Sadzimy do gruntu rośliny uprawiane w pojemnikach, dzielimy kępy bylin (fiołków, pierwiosnków, omiegów).

 

Trawnik w czerwcu:

Pamiętajmy by kosić trawnik niezbyt krótko co 7 dni. Ściętą trawę do kompostu dodajemy dopiero po lekkim przeschnięciu. Zadbajmy również by co miesiąc odpowiedni nawozić trawnik i regularnie go nawadniać.

 

Oczko wodne

Oczko wodne w czerwcu wymaga sporo pracy. Sadzimy rośliny wodne, usuwamy glony nitkowate,

zarybiamy staw oraz w słoneczne dni karmimy ryby. Pamiętajmy, aby ich nie przekarmić, gdyż nadmiar pokarmu opada na dno, zanieczyszcza wodę i przyspiesza rozwój glonów.

Nie zapomnijmy wyczyścić filtry pomp.

 

Rośliny zielone w domu

Czerwiec to również doskonały czas na zadbanie o rośliny zielone w domu.  Rozmnażamy fiołki afrykańskie przez sadzonki liściowe, dzielimy rośliny doniczkowe, które zbytnio się zagęściły, rozmnażamy pelargonie oraz nawozimy rośliny w domu specjalnymi nawozami dla roślin kwitnących lub zielonych.

Przekwitnięte kwiatki w skrzynkach balkonowych usuwanie. Taka czynność zmusza rośliny do wytwarzania nowych kwiatów.

 

Sad w czerwcu

Skracamy pędy winorośli.  Na jabłoniach usuwamy część zawiązków owoców, aby zapewnić dobrą jakość owoców. Najpierw czekamy na naturalny opad czerwcowy, polegający na zrzuceniu przez samo drzewo wielu niedostatecznie zapłodnionych zawiązków.

To właśnie teraz korygujemy formy koron drzew i wzrost pędów. Nadajemy poziome położenie, przywiązując je po przycięciu lub obciążając małymi ciężarkami, krótkie pędy boczne jeżyn skracamy nad dwoma-trzema liśćmi, rózgi zaś przywiązujemy do podpór, tworząc szpaler ułatwiający zbiór.